Forum de discuţii - întrebări / răspunsuri
|
[ Pune o întrebare ]
Categoria: Principal -> Gospodarire comunala si servicii publice -> Gospodarire comunala si servicii publice
Întrebări
| Intrebarea nr. 3708 din data: 06-07-2011 pusa de DARLEA CORINA : · Buna ziua,
De obicei minunile tin doar trei zile, a tinut mai mult faptul ca s-a facut curatenie in zona Service Micalaca, cu masina salubrizarii, de doua ori in doua saptamani consecutive, dar ca doar cu atat s-a si incheiat. A fost ridicat si autoturismul abandonat care stationa de multa vreme si din cauza caruia nu se putea face curatenie cum trebuie. Va rog sa va mai aduceti aminte de acesta zona si sa nu uitati faptul ca , curatenia se poate face doar pana in ora 8 dimineata, deoarece sunt parcate multe masini.
In speranta ca nu va cer prea mult, va si multumesc anticipat.
Intrebarea nr. 3689 din data: 20-06-2011 pusa de vilcu grigore : · Daca parchez masina in parcarea amenajata intre linile de tramvai in fata la libelula, pe unde pot parasi parcarea pe jos, fara sa incalc legea?
Nu este creat nici un pasaj, trecere, zebra care sa imi asigure legatura cu trotuarul sau statia de tramvai.
Intrebarea nr. 3681 din data: 09-06-2011 pusa de Dr. Olah Iosif Petru Stefan : · BUNĂ ZIUA! Parintii mei sint inmormantati in cimitirul ETERNITATEA. Taxele de \"loc de veci\" sint achitate pina in anul viitor. Intrebarea mea este, cum asi putea achita taxele necesare pentru prelungirea locului de veci al paritilor mei. Sint pensionar, posed cetatenia romina.
Cu stima: Dr. Iosif Olah medic primar pensionar.
Intrebarea nr. 3661 din data: 18-05-2011 pusa de BELUS LUCIAN : · Am facut o sesizare care a fost confirmata si inregistrata cu nr: 1229 din 10-05-2011 si nu am primit inca nici un raspuns.
Sesizarea a fost facuta in legatura cu circulatia cu viteza mare pe strada Toth Arpad, si in jurul terenului de joaca dintre strazile Moldovei si Munteniei, drept pentru care am solicitate montarea de \"coaste\" (damburi) pentru reducerea vitezei in zona terenului de joaca si pe strada Toth Aprad colt cu Bucovinei. Motivul acestei sesizari a fost multitudine de copii care circula inspre si dinspre terenul de joaca. Va multumesc anticipat, si astept atat un raspuns cat si O REZOLVARE A ACESTEI SESIZARI
Intrebarea nr. 3660 din data: 18-05-2011 pusa de BELUS LUCIAN : · Am facut o sesizare care a fost confirmata si inregistrata cu nr: 1229 din 10-05-2011 si nu am primit inca nici un raspuns.
|
Răspunsuri
|
Intrebarea nr. 3708 din data: 06-07-2011 pusa de DARLEA CORINA : · Buna ziua,
De obicei minunile tin doar trei zile, a tinut mai mult faptul ca s-a facut curatenie in zona Service Micalaca, cu masina salubrizarii, de doua ori in doua saptamani consecutive, dar ca doar cu atat s-a si incheiat. A fost ridicat si autoturismul abandonat care stationa de multa vreme si din cauza caruia nu se putea face curatenie cum trebuie. Va rog sa va mai aduceti aminte de acesta zona si sa nu uitati faptul ca , curatenia se poate face doar pana in ora 8 dimineata, deoarece sunt parcate multe masini.
In speranta ca nu va cer prea mult, va si multumesc anticipat.
|
Raspuns din data de 01-08-2011 : Stimata doamna,
Ca urmare a sesizarii dumneavoastra va comunicam urmatoarele:
Operatorul de salubrizare executa lucrarile de curatenie (maturat manual, maturat mecanic, stropit stradal, etc) doar pe domeniul public al Municipiului Arad, respectiv pe strazile cuprinse in comanda lunara emisa conform prevederilor documentatiei de atribuire a contractului de concesiune a serviciului de salubrizare stradala.
Precizam ca la art. 6 pct. 4 din Hotararea Consiliului Local al Municipiului Arad nr. 162/2006 privind gospodarirea curatenia trotuarelor pe aliniamentul aferent imobilelor detinute prin maturat zilnic sau ori de cate ori este necesar. De asemenea, se interzice indepartarea gunoiului maturat de pe trotuar pe carosabil sau pe zona verde.
Serviciul Informare Cetateni
|
Sus
|
|
Intrebarea nr. 3689 din data: 20-06-2011 pusa de vilcu grigore : · Daca parchez masina in parcarea amenajata intre linile de tramvai in fata la libelula, pe unde pot parasi parcarea pe jos, fara sa incalc legea?
Nu este creat nici un pasaj, trecere, zebra care sa imi asigure legatura cu trotuarul sau statia de tramvai.
|
Raspuns din data de 01-08-2011 : Stimate domn,
Ca urmare a sesizarii dumneavoastra va comunicam urmatoarele:
Traversarea parcarii se poate realiza pe trotuar pana in statia de tramvai Crisan, sensul de mers spre Podgoria.
Serviciul Informare Cetateni
|
Sus
|
|
Intrebarea nr. 3681 din data: 09-06-2011 pusa de Dr. Olah Iosif Petru Stefan : · BUNĂ ZIUA! Parintii mei sint inmormantati in cimitirul ETERNITATEA. Taxele de \"loc de veci\" sint achitate pina in anul viitor. Intrebarea mea este, cum asi putea achita taxele necesare pentru prelungirea locului de veci al paritilor mei. Sint pensionar, posed cetatenia romina.
Cu stima: Dr. Iosif Olah medic primar pensionar.
|
Raspuns din data de 21-06-2011 : Stimate domn,
Pentru informatiile solicitate de dumneavoastra va rugam sa va adresati Gospodariei Comunale Arad, cea care administreaza Cimitirul Eternitatra: Bulevardul Revolutiei nr. 26 - 38, Aradd 310002. Telefon/fax +40(257)270502.
Serviciul Informare Cetateni
|
Sus
|
|
Intrebarea nr. 3661 din data: 18-05-2011 pusa de BELUS LUCIAN : · Am facut o sesizare care a fost confirmata si inregistrata cu nr: 1229 din 10-05-2011 si nu am primit inca nici un raspuns.
Sesizarea a fost facuta in legatura cu circulatia cu viteza mare pe strada Toth Arpad, si in jurul terenului de joaca dintre strazile Moldovei si Munteniei, drept pentru care am solicitate montarea de \"coaste\" (damburi) pentru reducerea vitezei in zona terenului de joaca si pe strada Toth Aprad colt cu Bucovinei. Motivul acestei sesizari a fost multitudine de copii care circula inspre si dinspre terenul de joaca. Va multumesc anticipat, si astept atat un raspuns cat si O REZOLVARE A ACESTEI SESIZARI
|
Raspuns din data de 20-05-2011 : Stimate domn,
Sesizarea dumneavoastra cu nr. 1229/20011 a fost repartizata spre solutionare compartimentului de specialitate din cadrul Primariei Municipiului Arad, urmand ca in termenul legal de 30 de zile sa va fie comunicat raspunsul acesuia.
Serviciul Informare Cetateni
|
Sus
|
|
Intrebarea nr. 3660 din data: 18-05-2011 pusa de BELUS LUCIAN : · Am facut o sesizare care a fost confirmata si inregistrata cu nr: 1229 din 10-05-2011 si nu am primit inca nici un raspuns.
|
Raspuns din data de 20-05-2011 : Stimate domn,
Sesizarea dumneavoastra cu nr. 1229/20011 a fost repartizata spre solutionare compartimentului de specialitate din cadrul Primariei Municipiului Arad, urmand ca in termenul legal de 30 de zile sa va fie comunicat raspunsul acesuia.
Serviciul Informare Cetateni
|
Sus
|
|
|
|